Урок розвитку зв’язного мовлення в 4 класі.
Оспа Г. В.
Тема: Які бувають тексти. Складання тексту за аналогією.
Мета: закріплення знання учнів про види текстів, удосконалення вмінь визначати типи текстів за запитаннями і добирати заголовки, розвиток умінь зіставляти, порівнювати, аналізувати тексти різних типів, складати тексти – описи за аналогією, збагачення активного і пасивного словника учнів, виховання любові до тварин
Обладнання: мультимедійна презентація
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Слайд 2
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Демонстрація загадки (Слайд 3)
Після відгадування демонструється слайд – відгадка (Слайд 4)
2. – Прослухайте уважно тексти
а) Через пеньки і колоди чимчикує їжак. Тягне він у нору сухе листя. Стелить зимове ліжко. До весняного сонечка проспить у кублі, і снитимуться йому лісові їжачі сни.
б) Маленький лісовий звірок. Весь вкритий колючими голками. Забарвлення голок буре із сірими смужками. Голівка витягнута, ніс гостренький, очі нагадують намистинки. Спритно пересувається на коротеньких ніжках.
Поширені ці лісові мешканці на всій території України.
в) Їжак – корисна тварина. Він знищує велику кількість шкідливих комах та гризунів, чим приносить користь сільському господарству.
- Що об’єднує ці тексти?
- Чим вони різняться?
- На яке питання відповідає текст – розповідь? Текст – опис? Текст – міркування?
3. Узагальнення знань учнів про типи текстів за таблицею (Слайд 5)
- Які є типи текстів?
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
- На сьогоднішньому уроці ми закріпимо знання про типи текстів, повчимося визначати тип тексту на конкретних прикладах, потренуємося самостійно складати тексти – описи за аналогією.
ІV. Робота над визначенням та складанням різних типів текстів
- Прочитати тексти, записати їх тип і дібрати запитання, на які вони відповідають (зошит, завдання 1)
- За початком «Купили мені новенькі олівці…» скласти усно три типи тексту
- Фізкультхвилинка (звірята рухаються)
Лапки вгору, вгору вушка -
Скачуть білочки – подружки.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
По гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
Спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Люблять білочки стрибать. (Слайд 6)
V. Робота над складанням тексту – опису за аналогією.
1. Завдання 4, зошит
2. – За зразком цього тексту ми складемо текст – опис тваринки, про яку ви дізнаєтеся із загадки (Слайд 7)
- Розгляд ілюстрації білочки (Слайд 8)
- Робота над схемою опису (Слайд 9)
- Відповіді на запитання
- З чого почнемо опис?
- Які ознаки білочки треба розкрити?
- Що відрізняє білочку від інших лісових мешканців?
- Якого кольору шубка? Який хвіст?
- Які очі, носик, вушка?
- Які в тваринки лапки?
6. Словникова робота (Слайд10)
7. Усне складання тексту – опису про білочку
8. Записування тексту «Білочка»
9. Перевірка написаного
- І. Підсумок уроку (Слайд 11)
|